Wydawca treści Wydawca treści

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Geocaching powstał dokładnie 4 maja 2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukrył tego dnia w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching.

Wszystko to było możliwe dzięki odkodowaniu, wcześniej zakłócanego przez wojskowych, sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. System nawigacji satelitarnej GPS został bowiem stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Nic zatem dziwnego, że początkowo miał służyć wyłącznie celom militarnym. Jednak po pomyłkowym zestrzeleniu w 1983 r. nad terytorium b. ZSRR koreańskiego samolotu pasażerskiego uznano, że GPS powinien zostać udostępniony także cywilom. Aż do 2000 r. dla zwykłych użytkowników pozostawał jednak właściwie bezużyteczny, bowiem tzw. degradacja sygnału, zapobiegliwie wprowadzona przez wojsko, ograniczała dokładność określania pozycji do 100 metrów. Po decyzji Billa Clintona o wyłączeniu zakłócania, dokładność systemu wzrosła do 4-12 metrów. Rozpoczęła się nowa era nie tylko dla turystów i podróżników, ale też w wielu innych dziedzinach życia. Szacuje się, że dziś już 6-7 proc. europejskiego PKB (produktu krajowego brutto) zależy od zastosowań nawigacji satelitarnej.

Na tropie przygody

Na czym dziś polega geocaching? Od czasów Dave'a Ulmera główna idea nie zmieniła się. To gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

Jak zacząć zabawę w geocaching? Na początek musimy wybrać skrzynkę, której będziemy poszukiwać. Bazy skrzynek znajdziemy w serwisach internetowych, takich jak opencaching.pl czy geocaching.pl. Na początku warto wybrać skrzynkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie zadań i trudności terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrzynkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące. 

Przed wyruszeniem na wyprawę, poza zanotowaniem wszystkich szczegółów dotyczących skrzynki, dobrze jest przejrzeć mapę, żeby zapoznać się z terenem. Na wyprawę warto wziąć łopatkę i rękawice, przydać może się też zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby skrzynka była uszkodzona (torebki foliowe, ołówek, nowy dziennik), a także jakiś przedmiot na wymianę. Najważniejszym wyposażeniem będzie oczywiście GPS. Możemy kupić oddzielne urządzenie lub - wykorzystując moduł GPS w swoim smartfonie - zainstalować aplikację, która pokazuje nasze położenie, a nierzadko jest także od razu zintegrowana z bazą ukrytych skrzynek. W wyborze odpowiedniej opcji pomogą nam forumowicze w jednym z poświęconych geocachingowi serwisów internetowych.

Las pełen niespodzianek

W internetowych bazach można znaleźć coraz więcej skrzynek ukrywanych w lasach, również przez samych leśników. Jest to bowiem jeszcze jeden sposób na przyciągnięcie turystów do lasów i pokazanie ich piękna. Chcąc znaleźć w bazie takie skrzynki, najlepiej w wyszukiwarce jako ich właściciela, podać "nadleśnictwo". Można też o nie zapytać w siedzibie nadleśnictwa. Każde takie pytanie będzie zachętą dla leśników, by przygotować na swoim terenie tego typu atrakcje dla turystów.
Kilkanaście skrzynek w najciekawszych miejscach swoich lasów ukryli np. leśnicy z Nadleśnictwa Katowice (RDLP Katowice). Opis każdej z nich przybliża przy okazji historię miejsca. Reakcje internautów są entuzjastyczne. Wysoko poprzeczkę zawiesili pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark (RDLP Olsztyn). Ich skrytki w formie wyrzeźbionego ptaka zostały umieszczone w koronach drzew, 12-20 metrów nad ziemią. Zdobycie wszystkich, czyli przejście trasy "Tylko dla orłów", to nie lada wyzwanie.

Skrzynka z zagadką

Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie. Skrzynek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną. Właśnie ze względu na ochronę lasów, niektóre serwisy internetowe nie pozwalają w swoich bazach na rejestrację skrzynek zakopanych w lesie.

Zgodnie ze zwyczajem, znalazca skrzynki powinien wpisać się w dzienniku, który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrzynce przedmiot lub dołożyć własny (zazwyczaj są to drobne zabawki, maskotki). W przypadku niektórych skrzynek celem samym w sobie jest przenoszenie ukrytych w nich przedmiotów z jednej lokalizacji do innej i śledzenie w serwisach internetowych tras, pokonywanych przez fanty. Po powrocie z każdej wyprawy powinniśmy opisać nasze poszukiwania z serwisie, w którym skrzynka była zarejestrowana, nawet jeśli nie udało jej się znaleźć.

Zabawę w poszukiwanie skrzynek można urozmaicać na różne sposoby. Żeby znaleźć skrzynkę multicache, trzeba pokonać etapy, a na każdym z nich otrzymuje się tylko część potrzebnych informacji. Z kolei skrzynka typu quiz wymaga rozwiązania zagadki: może to być  łamigłówka, puzzle do ułożenia lub obliczenia. Skrzynki oznaczane są także dodatkowymi parametrami, które określają czego możemy spodziewać się na miejscu. Z pewnością na brak wrażeń nie będziemy narzekać.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy do Leśnej Osady

Zapraszamy do Leśnej Osady

Zapraszamy do poszukiwania ciekawostek przyrodniczych w "Leśnej Osadzie". To tu leśna edukacja stanie się niezapomnianą przygodą.

Zielonogórscy leśnicy w niedzielę 3 czerwca br., podczas "Festynu Lotniczego z Okazji Dnia Dziecka" organizowanego wspólnie z Areoklubem Ziemi Lubuskiej i UM Zielona Góra z okazji Dnia Dziecka, przygotują las atrakcji.
Jak rośnie las, kto w nim mieszka i jak ważną rolę pełni on w naszym życiu?- to tylko ogólny temat naszej oferty "Leśnej Osady", którą zbuduje ponad 100 osobowy zespół pracowników Lasów Państwowych. Na odwiedzających czekać będzie szeroka oferta gier i zabaw, wiele warsztatów tematycznych, a także prelekcji przyrodniczych oraz ciekawe konkursy.

Już od godz. 1200 gości przywitają „leśne smoki” z Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie, czyli maszyny wielooperacyjne z naszego Parku maszyn leśnych.
Następnie, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Punktu informacyjnego Lasów Państwowych, w celu zapoznania się z ofertą tematyczną leśnego przedsięwzięcia. To tutaj nasi goście, świętujący Dzień Dziecka, będą mogli m.in. otrzymać indeks przyjaciela przyrody, uzyskać informacje co należy zrobić, aby zdobyć medal „Przyjaciela przyrody” oraz zostaną zaznajomieni z zasadami przygotowanych przez leśników konkursów.

W programie, wspólnie z partnerami zaplanowaliśmu nie tylko zajęcia edukacyjno- przyrodnicze, ale również wiele atrakcji, np. uczniowie Technikum Leśnego w Rogozińcu zaprezentują ptactwo łowne na stoisku pn. Nauka o lesie, a myśliwi z Zarządu Okręgowego PZŁ w Zielonej Górze, poza wspólnie prowadzonymi prelekcjami na temat zwierząt leśnych coraz częściej spotykanych w mieście, będą prowadzili warsztaty plastyczne związane z tym zagadnieniem. Na stoisku Pszczoły w lesie rodzina pszczelarska z Miodowego Spichlerza nie tylko zaprezentuje swoje produkty i zapozna ze smakiem wiosennego miodu, ale również w formie pokazu bartniczego uatrakcyjni ofertę „Leśnej Osady”.

Ponadto, w ramach udziału w konkursie organizowanym na stoisku związanym z pracą leśnika „wczoraj”, będzie można otrzymać „drewniany bon”, uprawniający uczestników wydarzenia do skorzystania z warsztatów technicznych, w ramach których leśnicy wspólnie z żarską stolarnią Jana Liberdy będą budowali Ptasie domki. Przedsięwzięcie leśników będzie również wspierane przez zielonogórskie drużyny Związku Harcerstwa Polskiego, które zawsze okazują chęć wspólnego działania, zwłaszcza w aspekcie propagowania wiedzy na temat przyrody.

Sport w lesie, konkursy i gry przyrodnicze, zajęcia edukacyjne dające możliwość zdobycia wiedzy o roślinach i zwierzętach, szereg warsztatów oraz prezentacja gospodarki leśnej- jako tradycyjnej i jednocześnie innowacyjnej gałęzi gospodarki narodowej to bardzo ogólny zarys oferty tematycznej „Leśnej Osady”.   

Więcej szczegółów dotyczących "Leśnej Osady" znajduje się w opisie wydarzenia, utworzonego na naszym profilu społecznościowym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich.

Zapraszamy do rodzinnego odwiedzenia Leśnej Osady!

Leśnicy zielonogórscy

 

Szczegóły na temat dojazu dostępne na stronie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej  (link).

Materiały do pobrania