Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza gruntami leśnymi na terenie obejmującym cały obszar Polski.

W celu usprawnienia systemu zarządzania obszar ten zostały podzielony na siedemnaście regionów do administrowania którymi, powołano regionalne dyrekcje.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje swym zasięgiem lasy położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 5%) na terenie ościennych województw – wielkopolskiego (4,91%)  i dolnośląskiego (0,20%). Powierzchnia RDLP w Zielonej Górze, wynosi 453 462 ha (stan na koniec 2014r.), z tego 438 246 ha to powierzchnia leśna. Tylko  15 tys. ha stanowi powierzchnię nieleśną, tj. grunty rolne, wody, nieużytki, tereny osiedlowe i komunikacyjne.


Według danych na rok 2014 r. przeciętny zapas drewna na 1 ha wynosi 234 m3,  a przeciętny wiek lasów w RDLP w Zielonej Górze sięga 56 lat.

Zasięg terytorialny wynoszący 8,8 tys. km² powoduje znaczne zróżnicowanie przestrzenne i przyrodnicze kompleksów leśnych. Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Lesistość w regionie waha się od 28% w Nadleśnictwie Szprotawa, aż do 76% w Nadleśnictwie Żagań i 74% w Nadleśnictwie Bytnica. Największe zwarte obszary leśne występują w południowo-zachodniej części RDLP - są to Bory Dolnośląskie oraz w północno-zachodniej części – Puszcza Rzepińska.

Wg. regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski lasy RDLP w Zielonej Górze swoim zasięgiem obejmują obszar dwóch krain: Wielkopolsko - Pomorskiej (III) i Śląskiej (V) . Zróżnicowanie geograficzne, klimatyczne i glebowe powoduje, iż w zasięgu RDLP w Zielonej Górze występują wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla terenów nizinnych.

Ryc. Zasięgi nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze na tle numerycznego modelu pokrycia terenu.

Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Jest to region o najwyższej lesistości w Polsce.

W strukturze lasów RDLP dominują gatunki iglaste, które stanowią 88,2% powierzchni wszystkich drzewostanów. Gatunki liściaste zajmują natomiast 11,8% powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą: sosna – 87,5%, świerk – 0,6%, dąb, jesion, klon - razem 5,1%, brzoza i grab – 3,5%, olsza – 2,4%, buk – 0,7%, osika, topola, lipa i wierzba – razem 0,2%. W lasach sporadycznie spotkać można także szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.

 

Na terenie RDLP w Zielonej Górze 32% powierzchni lasów zostało zaliczonych do przynajmniej jednej z kategorii lasów ochronnych.

Teren działania RDLP w Zielonej Górze należy do obszarów kraju o nieznacznym stopniu uprzemysłowienia. Znajduje się tu niewiele zakładów przemysłowych, których oddziaływanie na środowisko mogłoby prowadzić do osłabienia kondycji drzewostanów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Obchody dnia Św. Huberta Powiatu Świebodzińskiego

Obchody dnia Św. Huberta Powiatu Świebodzińskiego

W dniu 22 października 2017 roku po raz trzeci odbyły się obchody dnia Św. Huberta Powiatu Świebodzińskiego. Tym razem uroczystości odbyły się na placu ratuszowym miasta Świebodzin.

 

      Św. Hubert, to patron myśliwych, leśników i jeźdźców, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest w dniu 3 listopada.  Obchody rozpoczęły się  Mszą Św. która w intencji myśliwych i leśników została odprawiona w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Świebodzinie.

      Dzień Św. Huberta, to okazja zaprezentowania społeczeństwu wiedzy na temat  sztuki łowieckiej oraz zadań z zakresu gospodarki łowieckiej, jakie realizują myśliwi zrzeszeni w kołach łowieckich podległych Polskiemu Związkowi Łowieckiemu.

      Obchody dnia Św. Huberta w Świebodzinie to również udział w święcie leśników z Nadleśnictwa Świebodzin oraz Nadleśnictwa Torzym, którzy na przygotowanych stoiskach promocyjno – edukacyjnych przygotowali  konkursy wiedzy przyrodniczo – leśnej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, jak również zaprezentowali bardzo ciekawe eksponaty i trofea myśliwskie.

      Obchodom Dnia Św. Huberta Powiatu Świebodzińskiego towarzyszyła również wystawa fotograficzna kol. Sławomira Bąka, pracownika Służby Leśnej Nadleśnictwa Świebodzin, pt. „Las nieznany”, zorganizowana w Świebodzińskim Domu Kultury.