Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

 
 
REZERWATY PRZYRODY W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN
 
Buczyna Łagowska jest rezerwatem utworzonym w 1968 roku w celu zachowania dla celów dydaktyczno-naukowych fragmentu lasu bukowego na krańcu jego naturalnego zasięgu, z domieszką innych gatunków drzew. Obszar rezerwatu to teren wzgórzowy z charakterystycznymi pagórkami, kotlinami i rynnowymi zagłębieniami moreny czołowej ostatniego zlodowacenia. Różnice wysokości dochodzą nawet do 100 m. Do ciekawszych gatunków na terenie rezerwatu należy konwalia majowa, marzanka wonna, barwinek pospolity, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. Bytuje tutaj również wiele chronionych gatunków zwierząt. Buczyny rezerwatu należą do najcenniejszych drzewostanów ziemi lubuskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 115,86 ha.
 
Nad Jeziorem Trześniowskim rozpościera się na powierzchni 47,73 ha i przebiega wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Trześniowskiego. Jest to rezerwat leśno-krajobrazowy, utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu lasu bukowego pochodzenia naturalnego, z domieszką innych gatunków drzew. Do ciekawszych gatunków flory w rezerwacie należy gajowiec żółty, marzanka wonna, konwalijka dwulistna, paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity, przylaszczka.
 
Pawski Ług, ustanowiony decyzją Wojewody Lubuskiego z 28.12.2001 r., zajmuje powierzchnię 34,52 ha. Jest to rezerwat, utworzonym w celu zachowania ze względów dydaktycznych i naukowych zbiorowiska roślinności bagiennej i torfowiskowej wraz z otaczającym je lasem. Na terenie rezerwatu znajdują się siedliska wymienione w Dyrektywie Siedliskowej (Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000), tj. torfowisko wysokie z torfowcem magellańskim, torfowisko przejściowe oraz zbiornik dystroficzny. 
 
Pniewski Ług jest rezerwatem utworzonym w 1990 roku w celu zachowania torfowiska wysokiego ze stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej. Jego powierzchnia wynosi 6,84 ha.
 
Dębowy Ostrów został powołany do życia w celu ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu dębowego o charakterze naturalnym. Obecnie zaktualizowana powierzchnia wynosi 1,84 ha. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie pięciu gatunków roślin podlegających ochronie częściowej: konwalia majowa, pierwiosnka lekarska, marzanka wonna, porzeczka czarna i kruszyna pospolita. 
       
        
      
 
 
       

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

MTB Łagów – 2018

MTB Łagów – 2018

W dniu 15 lipca 2018 roku odbyła się w Łagowie kolejna XII edycja otwartych zawodów kolarstwa terenowego „MTB Łagów 2018” pod honorowym patronatem Pani Marszałek Województwa Lubuskiego, wliczanych do punktacji Lubuskiego Grand Prix MTB.

      Na starcie organizowanego wyścigu, przy pięknej słonecznej pogodzie stanęło 370 zawodników w dwóch grupach wiekowych, którzy przygotowaną przez organizatorów trasę biegnącą ciekawymi przyrodniczo odcinkami rywalizując pokonali dojeżdżając do linii mety w Łagowie.

      Oprócz dorosłych uczestników wyścigu, w organizowanych zawodach wzięło  również udział 70 dzieci, którzy ścigając się wyznaczonymi przez organizatorów odcinkami ulic Łagowa rywalizowali o miano najszybszego malucha, otrzymując atrakcyjne nagrody i upominki.   

      Nadleśnictwo Świebodzin, jako współorganizator wyścigu zadbało o bezpieczeństwo zawodników na wyznaczonych drogach leśnych, jak również     o ich zdrowie, częstując na mecie posiłkiem regeneracyjnym oraz napojami chłodzącymi. Ponadto w ramach promocji Państwowego Gospodarstwa Lasy Państwowe, na terenie amfiteatru Łagowskiego, pod murami zamku Joanitów urządziło stoisko promocyjne, gdzie z wykorzystaniem posiadanych materiałów promocyjnych i edukacyjnych promowało racjonalną gospodarkę leśne prowadzoną przez Lasy Państwowe.