Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Studenci sadzą las 2017

Studenci sadzą las 2017

„SADZENIE LASU – 2017"

       W ramach wieloletniej tradycji „Święta Lasu", w dniu 1 kwietnia 2017 roku, w miejscowości Łagów miało miejsce wydarzenie o charakterze edukacyjno – promocyjnym Lasów Państwowych pod nazwą „Studenci sadzą las" oraz „1000 drzew na minutę" w ramach których z udziałem studentów Niezależnego Zrzeszenia Studentów z Poznania oraz zaproszonych gości odbyło się sadzenie lasu.

       W zorganizowanym przez Nadleśnictwo Świebodzin przedsięwzięciu uczestniczyli :

1. Studenci wyższych uczelni Poznania na czele z Panią Marią Cholewińską, organizatorką akcji

2. Leszek Banach - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

3. Zbigniew Szumski - Starosta Powiatu Świebodzińskiego.

4. Czesław Kalbarczyk - Wójt Gminy Łagów.

5. Roman Klawczyński - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Świebodzinie.

6. Dariusz Paczesny - Z-ca Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie.

7. Andrzej Bik - Prezes Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie.

8. Czesław Piniuta - Sołtys Łagowa

9. Olga Ciemnoczołowska - Rzecznik prasowy, Stanowisko ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

       Gospodarzem zorganizowanej akcji sadzenia lasu był Pan Lech Kołdyka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin wraz ze swoimi współpracownikami.

       Akcja „Studenci sadzą las 2017" w Łagowie, to jedno z przedsięwzięć promocyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego, Lasów Państwowych zorganizowanych w kraju na stosowne zaproszenie do tej akcji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w ramach której z udziałem studentów - członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów, na powierzchni leśnej leśnictwa Dolina zostało posadzonych 3.600 sztuk sadzonek dębu bezszypułkowego i lipy drobnolistnej na powierzchni 0,60 ha.   

       Akcja sadzenia lasu została poprzedzona zasadzeniem drzew w Parku Przyzamkowym w Łagowie, gdzie zaproszeni na tę okoliczność goście posadzili drzewa klonu zwyczajnego w ilości 9 sztuk.

       W ramach zorganizowanej i przygotowanej akcji sadzenia lasu, Nadleśnictwo Świebodzin przygotowało stoisko promocyjno – edukacyjne, na którym była możliwość skorzystania z przygotowanych i oferowanych materiałów promocyjnych oraz otrzymania sadzonek drzew i krzewów leśnych do posadzenia na terenie własnych posesji.